Loc despre cultură altfel

StudentFest 2015 – 9 și 10 mai

Programul de weekend StudentFest vă aduce o lansare de carte, workshop-uri de grafică, sculptură și pictură, un concert metal sâmbătă seara și unul reggae, duminică seara.

Eu m-am trezit târziu, ca de weekend, și am ratat cateva evenimente StudentFest, dar sper că voi ați fost mai harnici ca mine și v-ați „sculptat” timpul liber într-o manieră mai inteligentă.

Sâmbătă, 9 mai

17:00 Grafică: Discuții libere despre domeniul public la TamTam, cu Duo-ul artistic Monotremu

17:00 Sculptură: Workshop Armurărie în curtea Facultății de Arte și Design, cu Daniel Dan și Rareș Moldovan

19:00 Literatură: Generații Pavel Dan: Conflict sau/șicontinuitate? Lansarea antologiei „Cuprins sau un fel de imperiu”, Moderator: Marcel Tolcea, Invitați: Eugen Bunaru, Simona Constantinovici, Ion Bogdan Lefter, Viorel Marineasa, Daniel Vighi, Adrian Bodnaru, Rodica Bărbat, Mircea Mihăieș, Cornel Ungureanu, Șerban Foarță, Alexandru Ruja, Ana Pușcașu, Moni Stănilă, Alexandru Vakulovski, Alexandru Potcoavă

19:00 Teatru: One woman show – Paricidul în Casa Studenților-Sala Thespis, cu Cristina Varga

20:00 Muzică: Concert Metal în Club Daos, cu Krepuskul, The Hourglass, Damage Case, Crimena Crossbone și Tenebros

20:30 Teatru: One man show – Hamletule în Casa Studenților – Sala Thespis, cu Denis Stancsuy

22:00 Sculptură: Sportul Întunericului în sala de sport a Facultății de Arte și Design, cu Dan Daniel, Eugen Țibuleac și Rareș Moldovan

Duminică, 10 mai

08:00 Fotografie: Expoziția Artiștilor, în holul Universității de Vest

08:00 Ceramică: Cabina de spovedit, în curtea Facultății de Arte și Design, cu Nicolas Leș

10:00 Arhitectură: FABRICăm spațiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sârbe din Piața Traian, cu Asociația Transformatori

10:00 Arte Video: proiecție scurtmetraje + expoziție „Istoria filmului” în holul principal al Universității de Vest

10:00 Sculptură: LandArt – Cuiburi în Curtea Facultății de Arte și Design, cu Eugen Țibuleac și Ilie Duță

11:00 Grafică: Atelierul de intervenții în spații publice la TamTam, cu Monotremu

12:00 Sculptură: Ciuperca în curtea Facultății de Arte și Design, cu Gabriela Ursu

12:00 Sculptură: Curățenia de primăvară la Atelierul Modelaj, cu Biserica Arad

12:00 Sculptură: Workshop Arhitectură Experimentală în curtea Facultății de Arte și Design, cu Ana Maria Șerban și Michael Wieczorek

14:00 Pictură: Conferință „Collecting Contemporary Art sauDe ce să colecționezi arta contemporană?” în Mansarda Facultății de Arte și Design, cu Andrei Jecza și Ovidiu Șandor

17:00 Pictură: „Trei galerii. Despre expoziții, artă și scenă de artă” în mansarda Facultății de Arte și Design, cu Sorin Neamțu, Daria Dumitrescu și Andrei Jecza

17:00 Sculptură: Workshop Armurărie în curtea Facultății de Arte și Design, cu Daniel Dan și Rareș Moldovan

18:00 Literatură: „Conflictul altora, conflictul nostru”, lansarea volumului „Bosnia. Partaj” în Dada Café, cu Miruna Vlada, Ion Bogdan Lefter și Tudor Crețu

19:00 Teatru: Adevărata poveste a Scufiței Roșii în Casa Studenților – Sala Thespis, cu George Bunescu, Rebecca Ghiebaura, Andreea Olteanu, Cătălin Grozav, Nicu Milena, Bogdan Valran și Alexandra Mecean

20:00 Teatru: Monoloagele vaginului în Casa Studenților – Sala Thespis, cu Moni Karman, Ana-Macrina Codrea și Oana Petrescu

21:00 Muzică: Concert Reggae în El Che, cu One Lion, Megga Dillah și Serious Dub

22:00 Sculptură: Sportul Întunericului în sala de sport a Facultății de Arte și Design, cu Daniel Dan, Eugen Țibuleac și Rareș Moldovan

Comentarii

Lasati un raspuns

Adresa de email nu va fi publicata.

Puteti folosi aceste HTML tag-uri si attribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>